Kes on meie Jämejala vaimse tervise külas käinud, siis on märganud, et paari viimase aastaga oleme erilise hoole alla võtnud oma pargi. Esialgu alustasime korrastustöödega ja pargi nautimisvõimaluste loomisega. Sügisel saime hoogu juurde Viljandimaa Kohaliku Omaalgatuse Programmist sügisvoor 2022, mille raames panime rõhku kohalikule liigirohkele pargile nii taime- ja loomeliikide heaolule kui ka seeläbi toetada ka omaenda vaimset tervist. Peagi saab hakata nautima teraapiaaia põhimõtetel loodud parki, mis jääb kohalike elanike hoole alla edaspidi.
Koostöös Jämejala vaimse tervise patsientide ja klientidega:
- ehitati uued linnupesakastid,
- paigaldati joogivaasid lindude ja oravatele,
- ehitati putukahotellid,
- loodi teraapiaaia põhimõtetel lillepüramiidid ja lillekastid,
- pargi ligipääsetavust parandati (amortiseerunud trepp lõhuti välja),
- paigaldati parki lehtla, kus saab iga ilmaga pargiilu nautida.
Jämejala vaimse tervise külas on olulisel kohal ka erinevate traditsioonide väärtustamine ehk tähtpäevade tähistamine, mistõttu projekti raames loodud võimalused aitavad laiendada tegevuste läbiviimise võimalusi nii talvisel kui ka suvisel ajal pargi alale, korraldades külapäevi, laatasid, mänge, tähistada tähtpäevi.
01.04.2022-31.07.2022 viisime läbi projekti „Hüppelaud iseseisvasse ellu - mille raames loodi tegevuskava pikaaegselt haiglaravil viibivate psüühilise erivajadustega inimeste iseseisvuse ja toimetulekuoskuste toetamiseks”, mida toetas rahaliselt Kodanikuühiskonna Sihtkapital 4000 euroga.
Projekti eesmärk oli integreeritud koostööna teenusmudeli tegevuskava loomine, mille kaudu pakkuda eluvaldkondade ülest tuge pikaajaliselt haiglaravil viibivate psüühiliste erivajadustega inimestele.
Projekti alaeesmärkide hulka kuulus realistliku kaheaastase tegevuskava loomine organisatsiooni poolt loodava teenusmudeli väljatöötamiseks, mis sisaldab nii tegevuse eesmärki, ajaraami kui ka kaasatud osapooli.
Samuti viidi läbi analüüs, mille käigus selgitatakse välja Eestis pakutavate sarnaste teenuste hetkeseis. Projekti käigus selgitati välja sihtgrupi ehk pikaajaliselt haiglaravil viibivate psüühiliste erivajadustega inimeste vajadused teenuse loomiseks, mis hõlmab iseseisvaks eluks ettevalmistust. Vajaduse uuringusse kaasati ka SA Viljandi Haigla psühhiaatriakliiniku eri osakondade ravimeeskondi. Projekti käigus kohtuti arengueksperdiga, koostööpartneritega ning toimus ka koolituspäev.
Jämejala pargi uuenemine
2021 aasta suvel õnnestus MTÜ-l Loome Sillad saada rahastust Viljandimaa Kohaliku Omaalgatuse Programmist kevadvoor 2021 "Investeeringud ja kogukonnateenuste arendamine" taotlusvoorust projektile „Viljandimaa liigirohkeima pargi arendustööd Jämejala vaimse tervise külas".
Pargi uuenduse tulemuseks valmisid:
🔨 6 taastatud pargipinki
🔨 5 uut puu ümber istumispinki
📮 pargis pakuvad uudistamist 10 infopostkasti, kus on peidus pargi puude kohta informatsioon
🧹 korrastati varasemad teerajad pargis
👷 rajati uus purskkaevuni viiv teerada
🚜 parki kaunistab kiviring, mida võib edaspidiselt soojematel ilmadel kasutada grupitööde/vestlusringide läbiviimiseks
Projekti aitasid ellu viia kohalikud patsiendid/kliendid ja nende juhendajad. Täname teid!
29.novembril (2021.a.) kutsusime kokku Jämejala pargi projektis osalejad ning tähistasime seda tänusündmusega, millest võttis osa ligi 100 inimest. Sündmus otsustati korraldada graafiku alusel, pidades silmas veel viirusterohket aega. Päeva programmis oli võimalik osa võtta dendroloog Tiina Viir ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia tudengi Edrin Hanseni korraldatud loengust-ekskursioonist. Samuti soovime tänada oma koostööpartnereid: Pärdikupesa, Carstop, Solli talu, Espak, Luige Kivi OÜ ja SA Viljandi Haigla.
Sündmust kajastati ka kohalikus ajalehes "Sakala".
Kohtume pargis!
Loomekogumik "Teine Pool"
2022 aastat võib pidada meie MTÜ viljakaks aastaks, kuna meil õnnestus saada Viljandimaa Kohaliku Omaalagtuse Programmist kevadvoorus 2021 mõlema kategooria projektile rahastus. Teine projekt ehk "Teine Pool" kogumik sai samuti positiivse vastuse "Kogukonna arengu" kategoorias.
Projekti eesmärk on parem teadlikkus ravil viibivate vaimse tervise probleemidega inimeste loomest (kunstist, luulest, kirjatöödest), mille kaudu aitame kaasa vähendamaks vana stigma psüühikahäirete osas, toetatakse patsientide vaimse tervise heaolu taastumist ja tegeletakse laiemalt kogukonna arendamisega.
Psüühikahäiresse haigestunud inimeste hulgas on ka palju üle keskmise intelligentseid, andekaid ja loovaid inimesi, kelle looming jääb tihti isiku enda, tema lähedaste või erinevate institutsioonide kätte. Projekti raames antakse välja loomekogumik, kuhu on koondatud kogu Jämejala vaimse tervise küla patsientide looming (kunst, luule, kirjatööd) ja kirjeldatud Jämejala Psühhiaatriakliiniku erinevate osakodade tegevusjuhendajate igapäevast tööd, mille kaudu toetatakse hetkel ravil viibivaid inimesi.
Loomekogumiku koostamine algas loomekonkursi välja kuulutamisest. Sellele reageeriti aktiivselt - kunstitöid ja luuletusi tuli rohkem kui kogumikku mahuks. Peale konkursi lõppemist hakkas peale pikk ja vaevarikas töö, kuna töid oli palju ja ei suudetud ühehäälselt töid valida. Seega konkurents oli tihe kogumikku pääsemiseks.
Kogumiku sisu ja kujunduse ees vastutas meie kujundaja Margit Randmäe. Pika ja põhjaliku töö tulemusena valmis esindluslik loomekogumik "Teine pool". Ligi sajast teosest pääsesid pooled kaante vahele.
21.aprill toimus suursündmus - esitlusõhtu Jämejala Kultuurimajas!
Kogumiku esitlusõhtu viis läbi näitelja Tambet Tuisk, kes kandis ette ka kogumikust pärit loometöid. Piduliku sündmuse lõpetasid Jazzkaare muusikud, kes tegid linnaprojekti raames meile muusikalise üllatuse.
Sündmusest võttis osa ligi 80 inimest, mis on üle pika aja suurima osavõtuga sündmus kogukonnas.
Täname kõiki loomekonkursi osalejaid ja tegevusjuhendajaid, loomekogumiku kujundajat, esitlusõhtu korraldajaid ja osalejaid!
Edukaid kordasaatmisi edaspidiseks!
Projekt „TeHa Koos” kummutas hirme
2020. aasta algusest on MTÜ Loome Sillad, vaatamata eriolukorrale, pusinud end piiridest välja ning tegelenud projektiga „TeHa Koos”. Projekti eesmärk on olnud SA Viljandi Haigla psühhiaatriakliiniku ja haridusasutuste vahel koostöö võimaluste loomine, millega mõlemad osapooled saaksid omad tugevused välja tuua.
Projekti raames tutvustati SA Viljandi Haigla psühhiaatriakliiniku/ Jämejala vaimse tervise küla üht osakonda – sundravi. Eriliseks teeb osakonna just teenuse ainulaadsus Eestis ning ka teenuse osutamise asukoht – Jämejala. Esialgne teabepäevadel osalejate poolne tagasiside Jämejala, nii koha kui psühhiaatriahaigla osas, oli keskendus vanadele linnalegendidele ja rahvasuus liikuvatele hirmujuttudele, mis vanasti Jämejala sõna juurde kuulusid. Projekti oli kaasatud ka sundravi psühhiaater dr. Kati Külm, kelle poolt tuli psühhoosi kohta põhjalik ülevaade.
Kirjeldades/selgitades siinset eluolu ja harilikku keskmist patsienti, õnnestus nii mõnegi osaleja hirmud kummutada ja ehk ka stigmasid vähendada.
Kuid oli ka teine põhjus, mis projekt sai ellu kutsutud – tekitada Jämejalga tööle või praktikale tulemiseks huvi. Siinsetele töökuulutustele reageerimine on seniajani olnud pigem kui üks suur julgustükk, niisamuti ka praktikale tulemine.
Sundravi tegevuste valdkond võtnud suuna patsientidele pakkuda lisaks igapäevasele päevakavale enesearengu ja -teostusvõimalusi. See tähendab, et patsiendil on võimalik tegeleda oma füüsilise aktiivsuse tõstmisega (sportlikud tegevused), kas varasemalt õpitu või uute oskuste rakendamisega (tööteraapia) ning ka harivates/eluks ettevalmistavates huviringidest on võimalik osa võtta tegevuskeskuses (loodusring, avasta maailma, kokandus, aiandusring, kunstiring, puutöö). Meie praegused tegevusjuhendajad on küll „Hunt Kriimsilmad”, kuid alati on teretulnud abikäed, kellel on ka selleks vastav kogemus olemas.
Projekti tulemusena kohtuti kolme haridusasutusega – Valgamaa Kutseõppekeskus, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ja Viljandi Kutseõppekeskusega. Projektis lõi kaasa ka sundravi psühhiaater dr. Kati Külm, kellele teeme sügava kummarduse!
Valgamaa Kutseõppekeskuses, õppekoht Jämejalas, lõpetas sel kevadel esimene lend sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna spetsialiste. Ning juba sel aastal saime liita oma projekti sisu õppekavasse teabetunnina (17.03 – 20.04.21) , loodetavasti uuel õppeaastal on meie Jämejalaga seonduv juba rohkem pikitud õppekavasse sisse.
TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia kogukonnahariduse ja huvitegevuse eriala tudengite grupp käis 9.juunil meil külas teabetundi kuulamas ja hiljem said ka väikese ekskursiooni tegevuskeskuses ja kohalikus kultuurimajas. Tudengeid paelus meie ajastutruu kultuurimaja oma suure lavaga. Meie koostöö vilju on loodetavasti juba näha sügisel, kui külas käinud grupp tuleb tegema meile kultuuripäevakut (lühinäidendid), pakkudes vaheldust meie argipäevale ja tuues sisse ka miskit kultuurset meie kanti.
Viljandi Kutseõppekeskusest (VIKK) tulid meile 14.juunil külla sealne direktor, arendusjuht ning puidutöö ja teenindusvaldkonna õppejuhid, kes tutvusid meie kohapealsete võimalustega ning pakkusid välja, mida annaks nende poolt meile tuua üle. Õppetegevuste valdkonnad oleksid: puutöö, teenindusvaldkond(puhastusteenus) ning kokandus. Et saaksime Jämejalas elukestva õppe sisse juurutada, on vaja VIKKiga koostööks leida kohapealsed õpetajad-juhendajad, kes oleksid nõus saama kutseõppekeskuse poolt täiendavaid teadmisi õppekava läbi viimiseks.
Teabepäevad on korraldatud projekti raames : "TeHa Koos" - Tervise- ja Haridusvaldkonna integreeritud Koostöö kogukonna turvalisuse tagamisel ja psüühikahäiretega inimeste toetamisel.
Toetaja: Viljandi Vald